اطلاعات تماس

شیراز، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری، تقاطع اهلی

عمارت شاپوری متعلق به عبدالصاحب شاپوری بوده که در سالهای 1310 تا 1315 بنا گردید. سبک معماری آن در نوع خود بی نظیر است به طوری که قرار گرفتن 14 ستون به قرینگی یکدیگر با تزئینات منحصر به فرد در گرداگرد بالکن هویتی خاص به بنا داده است. 
از تزئینات و گچ بری ها و ستونهای رنگی که بگذریم حوض پنچ پر بزرگ وسط حیاط را که ببینید به هیچ یک از بناهای تاریخی موجود در شیراز شباهتی ندارد و جلوه ای چشم نواز به باغ داده است، جلوه ای که شکوه معماری عمارت را دو چندان می کند. 
چند منظوره بودن اتاقها و سادگی ساختن آنها از ویژگیهای خاص بنا است اما وجود راه پله در وسط عمارت و دو سویه شدن آن و هدایت بازدیدکنندگان به شاه نشین و گوشواره هایی که با درک های کوچک و بزرگ فضای بیرون خانه را (باغ) نشان می دهد، از دیگر جلوه های بنا محسوب می شود.
اضافه نمودن بالکن به بنا که در معماری ایرانی جایگاهی نداشته، از مشخصات منحصر به فرد معماری عمارت شاپوری است. قرار گرفتن 14 ستون به قرینگی هم، با تزئینات بی نظیر در گرداگرد بالکن، هویتی خاص به این فضا می دهد و این ابتکار خلاقانه را به اوج می رساند. هم چنین بهار خواب که نیز که محل استراحت تابستانی است، بالکن و ستون هایی مشابه ستون های بالکن اصلی دارد.

عکس ها

عمارت شاپوری
عمارت شاپوری
عمارت شاپوری
عمارت شاپوری
عمارت شاپوری
عمارت شاپوری
عمارت شاپوری
عمارت شاپوری

نقد و بررسی کاربران

هنوز کسی نظرش رو ننوشته! اگه تا حالا "عمارت شاپوری" رفتی، اولین نفری باش که تجربه اش رو در موردش می نویسه!
یک نقد خوب بنویس